Teknede Yaşamak – Teknede Yaşamanın Maliyeti Nedir?

Teknede yaşamayı isteyenlerin aklına ilk gelen soru “Teknede yaşamanın maliyeti nedir? Maddi gücüm bunu karşılar mı?” oluyor. Kesinlikle doğru bir soru ama cevaplaması da bir o kadar zor. Çünkü teknede yaşamanın maliyeti hayat tarzınıza, teknenize, bulunduğunuz yere ve daha birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir.

Teknede yaşamak size ayda 2000 TL’ye de mal olabilir, 20000 TL de yetmeyebilir!

Bu açıklama beni tatmin etmiyor, büyük ihtimalle sizi de etmeyecek. Öyleyse kesin rakamlara bağlı kalmadan değişkenleri incelemek belki de en doğrusu olur.

Teknede yaşamak ile ilgili sıkça sorulan sorular için ilgili konu: Teknede Yaşamak – Sıkça Sorulan Sorular

Tekne

Teknede yaşarken yapacağınız harcamaların büyük kısmının teknenizle ilgili olacağını baştan kabul etmeniz gerekiyor.

İlk başta tekneyi satın almanız gerekiyor, hazırda bunun için ayrılmış bir paranız varsa ne mutlu, yok kredi ile alacaksanız aylık ödemeleri bütçe planına ilave etmeniz lazım. Tekneyi aldınız tabi ki sigorta yaptıracaksınız, yoksa marinalar sizi kabul etmez. Bu da ikinci kalem harcama oldu.

Tekneye yapılan harcamalar teknenizin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak artar; marina ücretleri, karada bakım yapılırken atma, çekme ve konaklama ücretleri teknenin büyüklüğü üzerinden belirlenir. Yani küçük güzeldir…

Bütün bunlardan ayrı önemli bir nokta daha var; “Teknede yaşamaya başladığınızda teknenizin durumu nedir?”

Burada iki durum geçerli:

 1. Tekneyi aldıktan sonra onu yaşanır hale getirmek için gerekli tamirat ve tadilatları yapar, sonra içinde yaşamaya başlarsınız.
 2. Tekneyi alır içinde yaşamaya başlar ve gerekli tamirat, tadilatları “yol”da yaparsınız.

İkisinin de artıları eksileri var tabi ki. İlk yolu seçtik ve tekneyi kendi düşüncemize göre yaşanır hale getirip sonra uzun gezilere çıkmaya ve içinde yaşamaya başladık, sonuç olarak şimdi tekrar tadilattayız. Bana göre ikinci yolu seçmek daha doğru, çünkü içinde yaşamaya başlamadan tekneyi ev olarak görmüyorsunuz ve size hafta sonu gezileri için yeterli hatta fazla gelen şeyler, içinde yaşamaya başlayınca ya yetmiyor, ya kullanımı zor oluyor, ya da verimli olmuyor. Kervan yolda düzülür diye boşuna söylememiş eskiler.

Tekneye düzenli yapılması gereken harcamalar var ki bu da bütçede oldukça büyük yer kaplıyor. Teknede düzenli olarak yapılması gereken bakımlar;

 • Zehirli Boya: Kullandığınız boya, uzun süreli konakladığınız yerlerde denizin durumu ve teknenizin hareket halinde olmasına göre zehirli boyayı yenileme süreniz değişebiliyor.
 • Motor aksamında düzenli olarak yapılması gereken bakımlar, değişmesi gereken parçalar.
 • Arma ve yelken bakımları

Gerçi siz tekneyi ilk aldığınızda gerekli bakımları yaptırdıysanız bundan sonra teknede yaşamaya başlayınca eliniz hep üzerinde olacağından büyük masraflar çıkacağını düşünmüyorum.

Burada eski tekne, yeni tekne ayrımı ortaya çıkıyor ister istemez. Eski teknelerde yapılması gereken tamirat ve tadilat işleri yeni teknelere göre daha fazla oluyor. Tekne alırken fiyat ucuz diye düşünmeyip yapılacak tamir ve tadilat hesaplarını da bütçeye eklemeniz lazım, sonra bir de bunun için kredi çekmeniz gerekebiliyor!

Ne Kadar Süre İçin Teknede Yaşayacaksınız

Teknede yaşamayı düşündüğünüz süre de harcamalarınızı etkiler. Mesela 1-2 yıl için teknede yaşayıp sonra tekrar kara hayatına döneceğim diye düşünüyorsanız kendinizi teknede kamp yapıyormuş gibi düşünüp fazla bir konfor aramayabilirsiniz. Ama teknede yaşamayı uzun süre için düşünüyorsanız bir miktar konfor istiyorsunuz ve bunu sağlamak da çok ucuz değil. Buna örnek olarak fazladan güneş panelleri, aküler, ısıtma sistemi, kışlık kapama, gölgelikler, v.s gösterilebilir.

Tekne dışında yaptığınız harcamalar da süre faktöründen etkilenir. Kısa süreli düşündüğünüzde ki bir çeşit uzatılmış tatil sayılır ve biz tatilde çalışmayı sevmeyiz ? Tekne ile gittiğiniz yerlerde marinalara bağlanır, gezmek için araba kiralarsınız, restoranda yemek yer, akşam 1-2 kadeh içmek ve sosyalleşmek için bulunduğunuz yerin gözde mekanlarına gidersiniz, çamaşırlarınızı çamaşırhaneye verir ütülenmiş alırsınız…

Buna karşılık teknede uzun süre –tekneye çıkamayacak kadar yaşlanana dek diyelim- yaşamayı düşünüyorsanız tekne ile gittiğiniz yerlerde alargada kalır, gezmek için kısa mesafede ayaklarınızı, orta mesafede bisikletinizi, uzun mesafede toplu taşımayı kullanırsınız, yerel pazarlardan alışverişinizi yapar teknede pişirir yersiniz (yine ara sıra restorana gidilir ama her gün değil), 1 kadeh bir şey içecekseniz havuzlukta gün batımına karşı yaparsınız bunu veya çevredeki mekanların indirimli saatlerini öğrenirsiniz, çamaşırları marina makinelerinde ya da teknede elde yıkarsınız…

Kısacası teknede yaşamayı tatil gibi görmek ile bir yaşam biçimi olarak benimsemek arasında bütçesel olarak oldukça büyük fark vardır.

Yaşınız

Son araştırmalara göre yaş dilimlerinin sınırları değişmiş olsa da geçen yıllarla birlikte fiziksel kabiliyetlerimizde yavaş yavaş azalmalar olduğu bir gerçek. Yirmili yaşlarda yapabildiğimiz ve yapmaktan zevk aldığımız şeyler ellilere geldiğimizde bizi zorlayabiliyor. Macera olarak başlayan şey, “ne işim var burada” ya dönüşebiliyor.

Böylece gençken fiziksel kuvvetle yapabileceğimiz şeyler için yaş ilerleyince pahalı ikame araçları kullanıyoruz. Örneğin botta kürek çekmek varken, dıştan takma motor kullanmak hatta daha ileri vakalarda ip çekmek zorunda kalmamak için kontaklı, dümenli bot almak, suyu kıyıda bulduğumuz bir kaynaktan bidonlarla taşımak yerine marinaya bağlanıp depoları doldurmak veya su yapıcı almak, tek gövdeli tekneden çok gövdeliye geçmek gibi …

Ve bunların hepsi de daha yüksek harcama olarak bütçemize ekleniyor, neyse ki denizde insan geç yaşlanıyor.

Yaşam Tarzı

Teknede yaşamaya başlamanız yaşam tarzınızı değiştireceğiniz anlamına gelmiyor, yaşam tarzınızı değiştirmeyi düşünmediğiniz sürece… Yani karada yaşarken dışarıda yemeyi, arkadaşlarla buluşup bir yerlere gitmeyi, alışverişi seven biriyseniz tekne bunu değiştiremez ama istiyorsanız siz değiştirebilirsiniz. İstemiyorsanız sadece bütçenizi kısmak için yapacağınız tüm eylemler ve vazgeçeceğiniz tüm konfor sizin için bir işkenceye dönüşecektir. O zaman teknede yaşamanın anlamı ne?

Kişisel harcamalarınızı yaşam tarzınız belirler, bu harcamalar yemek, alkol, giyim, kuaför, elektronik yenilikler gibi alanlarda bütçede büyük gedikler açabilir.

Teknede yaşamak isteyenlerin yaptığı büyük yanlışlardan biri gerçek hayatlarına uymayan bir bütçe tahmini yapmalarıdır.

Emekli maaşı ile teknede yaşayabilenler var diye bu sizin için de geçerli olacak demek değildir. Onların vaz geçebileceği konfor alanı sizinkinden fazla olabilir. Bu nedenle bütçe hesabı yaparken nelerden vaz geçebileceğinizi iyi düşünün derim, tabi bunun yanında nelere kavuşacağınızı da…

Teknede yaşamak kulağınıza çok romantik geliyor olabilir ama gerçekte sahip olmaya veya yapmaya doğal olarak alıştığınız pek çok şeyden ödün vermenizi gerektiren bir yaşam biçimidir. O satılık ilanını gördüğünüz yelkenli çok güzelmiş gerçekten ama satıcıya mesaj göndermeden önce iyi düşünün…

“Kendin Yap” Ustalara Karşı

Tekne sahibi bir tekneyi alırken bir de satarken sevinir sözü bence ustalar yüzünden ortaya çıkmış. Tekneyi sattığı için değil ama derdini anlatamadığı, istediğini alamadığı, zaman ve para konusunda ters orantılı çalışan ustalardan kurtulduğu için sevinir insan. Tabi ki hepsi böyle değil ama bizim rastladığımız çoğunluğu böyle.

Ustalarla uğraşmam kendi işimi kendim yaparım diyorsanız bu sefer ilk defa el attığınız bir işi somun arttırmadan, kısa sürede ve ucuza halletmeniz gerekiyor. Ucuza halletmek demişken aradığınız bir parçanın önüne “marin” kelimesi eklediğinizde gözlerde değişen ışığı ve el oğuşturmayı fark ettiniz mi hiç?

Neyse, benim görüşüme göre teknede yaşayanların pek çok şeyi kendi halledebiliyor olması lazım bu hem bütçeyi denkleştirebilmek için hem de usta bulamayacağımız bir yerde arıza ile karşılaştığımızda sorunu çözebilmek için gerekli ama para harcanmayacak diye ustalık gerektiren işlere de el atmamalı, yoksa daha çok para gidebiliyor.

Değişken Harcamalar

Karadaki evinizde yaşarken aylık harcamalarınızı aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz ve bu harcamalar aydan aya büyük farklar göstermez ama tekne böyle değildir. Teknede Murphy Kanunları işler. Bugün gayet güzel çalışan bir aksam en olmayacak zaman ve yerde arıza çıkartabilir ve nedense her şey üst üste gelir. Böylece bu ay tekneye çok az masraf ettim diye düşünüp gelecek aylar da aynı olacak diye düşünmeyin.

Teknedeki masraflar seyir yaptığınız yerlere göre de değişir, ıssız bir koyda alargada para harcayacak yer olmaz ama merkezi bir yere gittiğinizde bir anda cebinizdeki bütün parayı harcamış bulabilirsiniz kendinizi.

İşte bu yüzden kendinize bir bütçe planı hazırlamak ve yıllık bakım masrafları için sürekli kenara bir para ayırmak çok önemlidir. Yelkenler, elektronikler, motor, arma gibi donanımları kontrol ederek en son ne zaman değiştirildikleri, ne zaman bakım yapıldığı ve gelecek bakımların buna göre planlanması bütçe yönetiminizi kolaylaştırır.

Teknede Yaşamak Pahalı mı?

Bu upuzun yazıyı sizi tekne alıp içinde yaşamaktan vaz geçirmek için yazmadım tabi ki, sadece bu yola adım atarken daha az romantik daha fazla gerçekçi davranmak gerektiğini düşünüyorum. Tekne ve ev masraflarını aynı anda üstlenebilmeniz için iyi bir geliriniz olması lazım, emekli maaşı ile ikisi bir arada yürümez.

Evi kapatıp teknede yaşamayı ve gezmeyi düşünüyorsanız teknede yaşamak o kadar da pahalı değil, ev ve arabaya yapacağınız harcamaları tekneye yapacaksınız, yaşamsal giderler zaten evdeki ile aynı. Bir de bütçeden tatil giderleri çıkmış olacak çünkü her gününüz tatil bundan sonra.

Bu yazıdaki bütün genellemeler Türkiye’de emekli maaşı veya az gelirle yaşayanlar baz alınarak yapılmıştır, ek kira geliri, uzaktan yaptığı iyi para getiren bir işi olanlar ve mirasyediler kapsam dışıdır!…

Sizce teknede yaşamak pahalı mı?

Önerilen Yazılar

Evcil Hayvanlarla Yelken Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mükemmel yelken tatilinizi planlıyorsunuz ve dört bacaklı arkadaşınızı geride bırakmak istemiyor musunuz? Endişelenmeyin, Marina Yat ailesi, bir sonraki yelken tatilinizi unutulmaz bir…

Devamı

Teknede Yaşamak İçin Bilmeniz Gereken 10 Madde

Bir teknede yaşamak kulağa hoş geliyor, ama yaşam tarzınız için uygun mu?

Yurtdışında tekne kiralama…

Devamı

Teknede Yaşamak ve Prensipler Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknede Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Teknede yaşamanın çok zevkli ancak bir o kadar da zor ve kurallarına uyulması gereken bir konu olduğunu belirtmiştik….

Devamı

Join The Discussion

Ara

Kasım 2020

 • P
 • S
 • Ç
 • P
 • C
 • C
 • P
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30

Aralık 2020

 • P
 • S
 • Ç
 • P
 • C
 • C
 • P
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
0 Yetişkin
0 Çocuk
Pet
Boyut
Fiyat
Özellikler

Compare listings

Compare