Denizcilik, Tekneler, Deneyimler, Gezi Rehberi ve Daha Fazlası..

Gece vakti gözlerinize zarar veren parlaklığı engellemek için karanlık moda geçin.

Parlak ışık moduna geçin.

Denizcilik, Tekneler, Deneyimler, Gezi Rehberi ve Daha Fazlası..

in

Teknede Tik Ahşabı Temizliği ve Bakımı

Tik ahşabı, dünya’da Endenozya, Hindistan ve Malezya civarındaki bazı yetişen tik ağacından elde edilir. Fakat Afrika’da da tik ağacı yetiştirilmektedir. Oldukça değerli bir ağaçtır. Bir tik ağacı en az 90 yılda kesilebilecek kıvama gelir.

Tik, yapısı bakımından suya ve hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Sıcak iklim koşullarında yetişmesine rağmen, soğuk koşullara da rahatlıkla ayak uydurabilir. Araştırmalarda 400-500 yıl boyunca tik ağacının dış koşullarda, deniz suyu ve güneş ışığı gibi bozulmadan durabildiği tespit edilmiştir. 

Damarlı ve sert yapısı, dayanıklılığı, açık kahverenginin güzel tonuyla, oldukça dekoratif olması sebebiyle de tekne üreticileri, tik ağacını tercih ederler. Yatların, havuzluk bölgelerinde, tercihen de yürüme yollarında kullanılan tik, oldukça hoş bir görünüm sağlar. 

Tik, bakımsız kaldığında, ilk günkü rengini koruyamaz. Özellikle kış koşullarında, tik ağacının rengi, griye döner. Damarlı yapısı sebebiyle, tik ağacının içine çamur, toz ve pislikler rahatlıkla yerleşebilir. Böyle bir durumda özel temizleyiciler ile tiklerin temizlenmesi gereklidir. 

Tik Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? 

Doğal rengini kaybetmiş ve gri rengini almış bir tik, doğru temizleme ile rahatlıkla eski haline gelebilir. Bir çok bakım firması ve tekne sahibi, gri rengini almış tiklere, zımpara yaparak eski rengini aldırmaya çalışırlar. Bu uygulama, tik tabakasını incelttiği, tikteki damarları genişlettiği için oldukça yanlış ve kesinlikle tik tabakaya zarar veren bir uygulamadır. Ne olursa olsun tiklere zımpara yapılmamalıdır. Ortalama tik kalınlığının 10mm olduğu düşünüldüğünde, her zımparadan sonra tik ağacı incelecektir. 

Tik bakımı için öncelikle gerekli malzemelerin hazırlanması gereklidir. Tik temizleyici (teak cleaner) , tik parlatıcı (teak brighter), uygun keçe, kova ve su gereklidir.

Uygulamaya başlamadan önce, tikler güzelce ıslatılmalıdır. Tik temizleyici uygun ölçüde, su ile karıştırılarak, keçe ile tiklere sürülmelidir. Tik yüzeyler, yumuşakça, keçe ile temizlendikten sonra su ile yıkanmalıdırlar. 

Tekne Alırken Gövde Malzemesi Ne Olmalıdır?

Tik temizleme ürünleri asit içeriklidir. Özellikle el ve göz ile temas etmesinden önemle kaçınınız. Elinize eldiven giymenizi, gerekirse de solumamak için maske kullanılmasını tavsiye ediyorum. 

Tik yüzeyler temizlendikten sonra, aynı tik parlatıcı ürününü kova ile hazırladıktan sonra tiklere gene keçe ile uygulayınız. Tiklerin renginin açıldığını ve altın gibi parladıklarını göreceksiniz. Tik yüzeyler, bu işlemlerin akabinde iyice yıkandıktan sonra, ilk günkü gibi parlayan tiklerinizi güzel seyirlerde kullanmanız dileğimle. 

Ne Düşünüyorsunuz?

365 Puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sirena Marine’dan AZUREE 41 Yelkenli

Teknede Acemiler İçin Doğru Demirleme Teknikleri

Back to Top
Close

Ad Blocker Bulundu!

Sitemizde daha verimli bir gezinti için lütfen Ad Blocker eklentinizi devredışı bırakın.

Refresh

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Sosyal medya ile giriş bilgilerinizi kullanmak için verileriniz bu web sitesinde depolanmakta ve işlenmektedir. Devam ederek bunu kabul etmiş olacaksınız. %privacy_policy%

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Hey! Gitmeden önce…!

Herkesden önce en iyi güncel içerikleri doğrudan gelen kutunuza alın!

Endişelenmeyim, spam içerik göndermiyor, gizliliğinize saygı duyuyoruz.

Close