Tekne Seçimi – Tekne Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir tekne almaya karar verildiğinde, bin bir çeşit seçenek mevcuttur. Öncelikle doğru bütçe ve bütçe için doğru seçimi yapmak kolay olmayacaktır. İlk defa tekne sahibi olacak kişiler, genellikle çevrelerindeki tekne sahibi arkadaşlarının, kaptan tanıdıklarının veya güvendikleri kişilerin tavsiyelerini dinlerler. Fakat ne olursa olsun, tekneyi tavsiye verenler değil, alıcı kişi kullanacağı için yeterince bilinçli olmadan tekne sahibi olan kullanıcı mutlu olamayacaktır.

Tekne almaya karar verildiğinde, akıllara ilk gelen sorulardan biri yeni veya kullanılmış bir tekne mi tercih edileceğidir. Ayrıca sıfır model seri üretim tipi bir tekne yerine, tekne yaptırma düşüncesi de her zaman akıllara gelmektedir. Tabiki bütçenin önemi büyüktür.

Marina Yat ekibi olarak nasıl bir tekne almanız gerektiğini şekillendirmeye başlayalım.

Baş Unsur Zaman ve Maaliyetler

Tekneyi, genellikle kimlerin kullanacağı, hangi bölgelerde seyir yapılmasının planlandığı, içinde kaç kişinin konaklayabileceği, mevcut hızı ve yakıt sarfiyatı durum vs. göz önünde bulundurulması gereken konulardır.

Aşağıdaki soruların cevaplarını biliyorsanız, ihtiyacınız olan tekneyi bulmuşsunuz demektir ve kararınıza yaklaşacaksınızdır.

 • Gösteriş benim için önemlidir. İş konusunda misafirlerimi teknemde ağırlayabilirim.
 • Hız ve vakit önemlidir, gidilmesi gereken yerlere hızlı gitmek tercihimdir.
 • Yakıt sarfiyatı konusunda sorunum yoktur.
 • Marina kiralarının yüksek olması çok fazla dert olmayacaktır.
 • Kaptan, mürattebat ve gemici çalıştırabilirim. Gerekirse teknede konaklayabilirler.

Yukarıdaki sorulardan anlaşıldığı gibi sizin tekne tercihiniz, süratli bir motoryat veya trawler tarzı geniş hacimli ve motorlu bir yat olacaktır.

 • Sessiz şekilde seyir yapmaktan hoşlanıyorsanız.
 • Yavaş seyir yapmak önemli değilse ve hedeflerinz için zaman kaygınız yoksa.
 • Halatlarla, mevcut sistemlerle uğraşmak için enerji ve sabrınız varsa.
 • Kendi işinizi daha çok kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız.
 • Yakıt ve marina ücretlerinin yüksek olması endişe sebebiniz oluyorsa.
 • Sert rüzgarlı, dalgalı havalarda güvenle ve uzun seyirler yapma tercihiniz varsa.

Yukarıda sorulardan da anlaşıldığı gibi sizin tercihiniz yelken öncelikli bir tekne olacaktır. Motor gücü ikinci planda kalacaktır.

Tekne seçiminde ilk yapılması gereken tercih, görüldüğü gibi tekne tipidir. Açık kamaralı, kapalı kamaralı, yelkenli, dıştan takma motorlu, dizel çift motorlu, küçük sürat teknesi, motoryat vs. gibi bir çok tekne arasından seçim içn tercih yapmalısınız.

Aldığınız tekneyi günlük ve kısa seyirlerde kullancaksanız ve uzun süreler boyunca teknenize ayıracak zamanınız yoksa büyük bir tekne için masrafları karşılamanız gereksiz olacaktır. Ayrıca geniş iç hacimli bir tekneye de ihtiyacınız olmayacaktır. Küçük motorlu bir tekne ya da küçük bir yelkenli alabilirsiniz.

Konaklama planlarınız varsa, uzun seyirler yapacaksanız, daha büyük boyutlu, kapalı kamaralara sahip olan bir tekne almanız doğru olacaktır. Uzun süreli kullanmanız halinde aldığınız tekne, sizin için daha az masraflı olacaktır.

Seyir Yapacağınız Bölgelerini Seçimi

Seyir yapmayı planladığınız mevsime ve bölgeye göre doğru teknenin seçilmeli sizin için önemli bir faktör olacaktır. Sığ bölgelere demirleme planlanıyorsa, uzun salmalı tekneler ile olmayacağı gibi, dalgalı denizlerde, bodoslama derinliği az olan teknelerin zorlayacağı gibi temel konular üzerinde durulmalı ve doğru tercih yapılmalıdır.

Sert hava koşullarında, açık denizde, uzun mesafeli seyirler planlanıyorsa sabit salmalı bir yekenli yat, en iyi seçim olacaktır. Sert havalardan en az etkilenen ve güvenli olan tekne tipi yelkenli teknelerdir. Kıyı seyrinde, sığ sularda ve göllerde kullanılması planlanan yelkenli tekneler için hareketli salma tercih edilebilir ama Ege, Akdeniz hatta bazen Marmara gibi açık denizlerde sabit salmalı yelkenli tekne seçilmesi güvenli olacaktır. Yelkenli teknelerin de motora sahip oldukları unutulmamalıdır.

Motorlu tekne seçiminde ise, açık deniz seyri için dıştan takma motor yerine kesinlikle içten takma motora sahip ve omurgasında salma vazifesi yapan bir çeneli yapı bulunması önemli olacaktır. Altı düz olan, dıştan takma motora sahip olan tekneler, dalga ve sert hava koşullarında oldukça zorlayıcı olacaktırlar.

Ege Denizi ve Akdeniz gibi açık deniz seyri için ;

 • Motor ile ortalama seyir hızı en az 6,5 knot yapmalıdır. Çanakkale Boğaz geçişinde vs. gibi durumlarda, ihtiyaç halinde motor desteği el altında olacaktır.
 • Dıştan takma motorlu bir tekne yerine kesinlikle içten takma motorlu bir tekne alınmalıdır. Dalgalı koşullarda, dıştan takma motorlar fonksiyon gösteremezler.
 • Yelkenli alınması planlanıyorsa hareketli salma yerine sabit salmalı tekneler tercih edilmelidir.
 • Koylarda demirleme ve konaklama yapılacağı için en az 50 metre zincir ve 10 metre bir tekne için 1000 W gücünde elektrikli ırgat gereklidir.

Seyir Bölgelerinizi Seçmeden Önce Marina Yat Seyir ve Gezi Rehberi Bölümünü İncelemenizi Öneriyoruz.

Tekne Boyutu Ne Olmalıdır?

Hepimizin bildiği gibi teknenin boyu büyüdükçe açık denizlerdeki dengesi daha rahat olacaktır. Büyük teknelerin, dalgaları daha iyi ezdiği ve dalgalardan daha az etkilendiği muhakkaktır. Ayrıca iç genişliği, dış hacmi de konforu arttıran özelliklerdir. Açık deniz seyrinde, büyük tekneler ile seyir yapılması konforu ve rahatlığı arttıracaktır fakat marina içi manevralarda boyutun büyük olması kullanıcıları zorlayacaktır. Özellikle boyu büyük olan bir teknenin, liman içinde dar alanlarda yanaşma manevrası oldukça zorlayıcı olabilir.

Örneğin 12 metre boyunda bir tekne bile, marina içinde yanaşmada zor olabilecektir. Ayrıca boyut büyüdükçe, teknedeki ekibin de, kaptana destek vermesi gerekecektir. O yüzden başlangıç aşamasında büyük teknelerin tercih edilmesi yerine alışana kadar daha küçük boyutlu teknelerin alınması daha doğru olacaktır.

Türkiye’deki tekne sahiplerinin genel kanısı, açık deniz seyri planlanıyorsa en az 12 metrelik bir teknenin, kullanıcıyı rahat ettireceği yönündedir. Kısmen doğru bir orandır. Ülkemizi çevreleyen denizlerdeki ortqlama hava, rüzgar ve dalga koşullarına bakıldığında söz konusu boyut rahat ettirecektir. Yeni başlayan veya acemiliğini yeni atlatmış olan bir deniz sevdalısının alması gereken maximum boy 14 metre olmalıdır.

14 metre (46 feet) boyutlarından daha uzun tekneleri abramak, yanaştırmak daha zor olacaktır. Bu boyuttaki teknelerde, kullanıcıyı rahat ettirecek, manevra pervanesi gibi opsiyonlar tercih sebebi olabilir.

Kısacası, bütçenize ve deneyiminize göre tekne boyunun seçimi size kalmıştır. Fakat iş yaşamınızdan dolayı, teknenize ayıracak çok zamanınız yoksa gereksiz yere büyük boyutlu bir tekneye masraf yapmaya değmeyecektir. Tekne boyutu büyüdükçe, marina aidatları, yıllık bakımı vb. gibi masraflarda orantılı olarak artacaktır. Yıl içinde en az 8 hafta teknenizi kullanabilecekseniz, verdiğiniz paranın karşılığını alabileceksinizdir.

Hangi Belge İle Kullanabileceğim?

Her türlü deniz taşıdını, ticarı kayıtlı olmadığı sürece Amatör Denizci Belgesi ile kullanabilirsiniz. Ülkemiz sularında, Türk Bayraklı olarak seyir yapan boyları 2.5 metrenin üzerinde her türlü deniz taşıdı için bu belge gerekmektedir. Boyları 2.5 metre ile 24 metre arasında olan özel tekneleri, söz konusu amatör belge ile kullanabiliriniz.

Ticari kayıtlı tekneleri, amatör belge ile kullanmanız yeterli olmayacaktır. Yat kaptanı veya gemici belgesi almalısınız.

Amatör denizci belgesi almak için Liman Başkanlık’larının düzenlediği sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Sınav başvuları için yazılı olan bu adresten internet üzerinden kayıt yapabilirsiniz.

Nasıl Bir Eğitim Almalıyım?

Tekne kullanma ve deniz koşulları konusunda deneyim sahibi değilseniz, en iyi yol eğitim almaktır. Eğitim almanız hem güveninizi arttıracak hem de olası kazaların önüne geçmenize olanak tanıyacaktır. Tekne kullanmanın en zor kısmı, dar olan marinalara yanaşma ve ayrılma manevralarıdır. Özellikle rüzgar etkisi de eklendiğinde yanaşma manevrası oldukça zorlayıcı olacaktır. Kazaların büyük kısmı, marina içi manevralarda ve yanaşma sırasında olduğu unutulmamalıdır.

O yüzden yelken eğitimi de alsanız veya motor yat tipi bir teknede alsanız, tecrübeniz bulunmuyorsa, yanaşma-ayrılma eğitimi almanız önemli olacaktır.

Yabancı Bayraklı Yekne Alabilir miyim?

Ülkemize, ikinci el tekne ithalatı kanunen yasaktır. Sözün özü, yabancı bayraklı olarak satın aldığınız kullanılmış bir tekneyi, Türk Bayrağı’na geçirmeniz mümkün olmayacaktır. Fakat yıllardır, Türk sahipli olmasının yanında yabancı bayrakla seyir yapan binlerce tekne ve yat mevcut. Sıfır tekne alındığında evraksal ve yasal olarak, böyle bir durum olabilmektedir. Fakat 2017 yılı başında yapılan vergi indirimi ile, ülkemizdeki bir çok yabancı bayraklı tekne, Türk Bayrağı’na geçmeye başladı.

2017 yılından itibaren denizlerimizde daha çok Türk Bayraklı yat ve tekne görmekten mutluluk duyacağız.

Hangi Güvenlik Donanımı Alınmalıdır?

Denizdeki taşıtların hepsinin CE ve ISO gibi kurumlarca verilmiş güvenlik kurallarından geçmiş olması gerekir. Tekne ve yatlarda kullanılan gaz sistemleri, tesisat boruları, yakıt sistemleri ve elektrik sistemlerinin hepsi güvenlik standarlarından geçmektedir.

Bunların dışında el maytabı, duman kandili, duman kandili, gps, dürbün, kişi sayısı kadar can yeleği, çocuk sayısı kadar çocuk can yeleği, ışıklı can simidi, amatör denizci el kitabı vs. bulundurulması gerekmektedir.

Marinada Uygun Yer Seçimi

Özellikle yeni yat sahipleri ve deneyimsiz olan tekne kullanıcıları, marinada yer seçimi yaparken, mevcut bölgedeki hakim rüzgarı, arkadan alacak şekilde seçim yapmalıdırlar. En kolay kıçtan kara yanaşması için hakim rüzgarın kıç taraftan gelmesi gerekmektedir. Bu şekilde teknenin sancak veya iskeleye rüzgarın etkisiyle atması minimum seviyeye indirgenmiş olacaktır.

Tekne Seçimi – Devam Konuları

Önerilen Yazılar

Evcil Hayvanlarla Yelken Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mükemmel yelken tatilinizi planlıyorsunuz ve dört bacaklı arkadaşınızı geride bırakmak istemiyor musunuz? Endişelenmeyin, Marina Yat ailesi, bir sonraki yelken tatilinizi unutulmaz bir…

Devamı

Teknede Yaşamak İçin Bilmeniz Gereken 10 Madde

Bir teknede yaşamak kulağa hoş geliyor, ama yaşam tarzınız için uygun mu?

Yurtdışında tekne kiralama…

Devamı

Teknede Yaşamak ve Prensipler Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknede Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Teknede yaşamanın çok zevkli ancak bir o kadar da zor ve kurallarına uyulması gereken bir konu olduğunu belirtmiştik….

Devamı

Join The Discussion

Ara

Aralık 2020

 • P
 • S
 • Ç
 • P
 • C
 • C
 • P
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31

Ocak 2021

 • P
 • S
 • Ç
 • P
 • C
 • C
 • P
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
0 Yetişkin
0 Çocuk
Pet
Boyut
Fiyat
Özellikler

Compare listings

Compare