loader
MarinaYat
MarinaYat

Marina Nedir? Liman Nedir? Arasındaki Farklar

  •  23/01/2019
  •  0 Yorum

Marina Nedir?

İlk olarak ABD’de kullanılmaya başlanmış olan marina terimi, modern, gelişmiş ve daha çok yat sahiplerinin demirleyebileceği limanlar için kullanılır. Yat istasyonu, liman gibi farklı şekillerde tanımlanabilen marina, yatların yan yana güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan yüzer raftlardan oluşan ve yatçıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kolaylık tesislerine sahip bir komplekstir. Bu tesisler tatlı su, teknelerin yanına kadar getirilmiş benzin ve elektrik hattı, bakım ve tamir servisi, denizcilik malzemesi satan bir dükkân, çamaşır hizmeti, bar ve duşları bulunan bir kulüp binası, yiyecek dükkânları, otopark ve anayollara ulaşım olarak sıralanabilir.

Marinalar, konaklama yapacak misafirler için sosyal alanlar, gece klübü, fitness salonu gibi özel alanlara sahip olabilir. Genellikle özel firmaların yönetiminde olmaktadır. Türkiyede belediyeye ait 5 adet marina bulunmaktadır. Bunların dışında tekne ve yatlar için onarım, kış bakımı, elektrik desteği, içme suyu, temizlik ve benzeri gibi bir çok teknik konuda hizmetlerde sağlanmaktadır.

Dünyada yatçılığın yaygın olduğu tüm ülkelerde çeşitli marinalar kurulmuştur. Bunlar 100 teknelik ufak marinalardan, Florida ve Kaliforniya’da olduğu gibi 2000 teknelik dev marinalara kadar çeşitli boyutlarda olabilirler.

Türkiye’de bulunan marinaları incelemek için Marinalar bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Liman Nedir?

Liman; gemi, tekne gibi deniz araçlarının park yeri, gemilerin kargolarını boşaltıp yüklediği ticaret merkezi, vinç barındıran ve genellikle gümrük de bulunduran mekanlardır. Özellikle demiryolu ve karayolu çıkış yerleriyle kesişir. Ekonomik olarak gelişmiş yerlerde kuruludur.

Deniz ya da akarsu kıyılarında gemilerin yanaşmasına, yük ve yolcu indirip bindirmelerine elverişli tesisleri olan doğal ya da yapma sığınaktır. Bir yerin liman olarak kullanılabilmesi için büyük dalgalardan ve rüzgârdan iyi korunan bir yer olmasına dikkat edilir. Eğer bu özellikler yeterince yoksa çeşitli eklerle liman elverişli duruma getirilir. Bu bakımdan limanlar “doğal limanlar”, “yapma limanlar” ve “yarı-yapma limanlar” olarak üçe ayrılır.

Gemilerin her türlü doğal etkilerden korunduğu bu limanlardan Türkiye’de Sinop Limanı, dünyada Hong Kong, New York, Rio de Janeiro limanları sayılabilir. Açık deniz kıyılarında kurulan ve büyük dalgalardan dalgakıranlarla korunan yapma limanlara örnek, Mersin Limanı’dır. Yeterince doğal sığınak olmasına rağmen yine de dalgakıran gerektiren yarı yapma limanlar Türkiye’de ve dünyada oldukça yaygındır.

İstanbul, Trabzon, Samsun, Giresun, Bandırma, İzmir, Mersin, Antalya ve İskenderun, Türkiye’nin en önemli limanlarıdır. Dünyada ise Londra, Southampton (İngiltere); Hamburg, Bremen (Almanya); Rotterdam (Hollanda); Le Havre, Marsilya (Fransa); Barcelona (İspanya); Lizbon (Portekiz); Napoli, Cenova (İtalya); Pire (Yunanistan); New York, Boston (ABD); Osaka (Japonya) ve Bombay (Hindistan) başlıca limanlardır.

Marina İle Liman Arasındaki Farklar

Marinalar her konudan daha çok gelişmiştir. Daha çok yat ve tekne sahiplerinin uzun süre konaklayabilmesi adına hizmet vermektedir. Limanlar ise daha büyük yük gemileri ve ticari gemiler için kurulmuş içinde tershane ve vinçler bulunduran ticari yerlerdir.

Leave Your Comment