Şifreyi Yenile

0 TL - 10.000 TL

Tekne Kiralama

0 TL - 10.000 TL

Your search results
25 Şubat 2019

Hangi Ayda Hangi Balıklar Yenmeli? Balık Takvimi

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

İçerdiği besin değerleri ile oldukça zengin olan deniz balıklarını, en taze ve lezzetli yemek için hangi ayda yenmesi gerektiğini iyi bilmeliyiz. Her balığın, mevsimsel olarak taze bulunması ve taze tüketilmesi mümkün değildir. Ayrıca bazı dönemlerde, balıkların yumurtlama mevsimi olduğu için avlanmaları da yasaktır. O yüzden en taze ve yağ seviyesi bakımından en lezzetli balıkları doğru zamanda yersek, balıkların besin değerlerinden en fazla faydayı alabiliriz.

Balığın Lezzeti Neden Değişir?

İklimsel özellikler, deniz suyunun sıcaklığı, balığın beslendiği bölge, denizin tuzluluk oranı, üreme döneminin değişkenliği ve balığın yağ durumuna göre değişir. Genel inanışa göre balık yağlandıkça lezzeti artacaktır ama bu her balıkta geçerli olmayacaktır. Balığın, balık çiftliklerinde suni yemler ile beslenmesi sonucu oluşan yağlanmada, balık lezzetli olmayacaktır.

Balığı, en lezzeti yemek için balık takvimine göre de rahatıkla görülebilir.

Balığın İçindeki Protein Oranı

Balıkların içindeki protein oranı, kırmızı ve beyaz etlerden çok daha fazladır. Balık eşsiz bir besin değeri taşımaktadır. O yüzden çocukların balık tüketmesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Balıkların içinde A. B1, B2, D vitaminleri, çinko, iyot, selenyum, kalsiyum, fosfor bulunur. Ayrıca balık yağında omega 3 yağ asitleri vardır ve beslenme açısından çok faydalıdır.

Yaklaşık olarak yağlı balıklarda 100 gram’da 20 gr, yağsız balıklar ise 10 gr protein bulunur.  Yağlı balıkların enerjileri, yağsız balıklara oranla daha yüksektir.

Balık, Mevsiminde Faydalıdır

Mevsiminde taze olarak tüketilen balıklar, doğal yollarla beslendikleri için ve besin değerlerini kaybetmedikleri için çiftlik ve buzhane balıklarından daha lezzetli ve faydalı olurlar. O yüzden kış mevsimi balıklarını kışın, yaz mevsimi balıklarını yazın tüketmeye çalışmalıyız.

Balık Takvimi

Aşağıdaki tabloda, aylara göre hangi balığın en taze ve lezzetli olacağı gösterilmiştir. Seçimlerinizi yaparken dikkate almanız faydalı olacaktır.

Balıkların lezzetleri cinslerine göre değişse de hangi balığın hangi ayda yenildiği de lezzet açısından önemli. Balıkların hangi aylarda lezzetli olduğu konusunda şu bilgiler veriliyor:

OCAK: Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, mezgit kolayca bulunur. Tekir ve kırlangıç bolca avlanır. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur.

ŞUBAT: Kalkan mevsimi başlar. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar.

MART: Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur. Tavası ve pilakisi yapılabilir. Gümüş balığı fazlaca çıkmaya başlar.

NİSAN: Kalkan yine başta gelir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Gümüş balığı, kefal, mezgit, berlam, tekir ve barbunya çok tutulur.

MAYIS: Levrek, barbun, tekir, iskorpit zevkle yenir.

HAZİRAN: Balıkçılık açısından verimsizdir. Tekir, barbun, mercan, levrek gibi balıklar bulunur ancak pahalıdır.

TEMMUZ: Sardalya mevsimi başlar. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişli.

AĞUSTOS: Çingene palamudu mevsimini açar. Sardalyanın ise en lezzetli zamanıdır. Yine bu ayda kılıcın tadına doyum olmaz. Kefal tavsiye edilmez.

EYLÜL: Sardalye ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir. Lüfer bu dönem pahalıdır.

EKİM: Lüfer çok lezzetlidir. Palamut bolca çıkar.

KASIM: Uskumrunun en iyi zamanı. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en nefis olduğu ay.

ARALIK: Uskumru, lüfer, palamut ve torik daha da büyümüş ve lezzetlenmiştir. Hamsinin en çıtır zamanı. Bol miktarda tekir çıkar.

Yorum Yaz

  • Advanced Search

  • Şifreyi Yenile