loader
MarinaYat
MarinaYat

Dünyanın En Pahalı Yelkenlisi: Yacht A

  •  26/10/2018
  •  0 Yorum

 

Oligark Andrey Igorevich Melnichenko’nun siparişi üzerine üretilen dünyanın en görkemli yatı “Superyacht A”, Almanya’da suya indirildi. 260 milyon sterline (yaklaşık 1 milyar 211 milyon TL) mal olması beklenen yatın ana direği “Kraliçe’nin Kulesi” olarak da bilinen İngiltere’deki ünlü Big Ben’den daha uzun. 54 kişilik mürettebat ile 20 yolcuya hizmet edecek.

The Times gazetesinndeki Valentine Low yazısına, “Bir insanın serveti 6 milyon Pound olursa bu para ile ne yapar?” diye sorarak başlıyor ve cevabını da peşinden veriyor: “Rus işadamı Andrey Melnichenko gibi kendine dünyanın en büyük yelkenli yatını inşa ettirir…”

İlk görüntüleri ortaya çıktıktan sonra dünya medyasının ilgisini üzerine çeken “Sailing Yacht A”, Fransız Philippe Starck ile Martin Francis tarafından tasarlanıp Alman Deniz Kuvvetleri’nin Nobiskrug kentindeki tersanesinde inşa edildi.

BU RAKAM DAHA BAŞLANGIÇ

Dünya süper yat uzmanı Matrix Lloyd, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, “Sailing Yacht A’ denize açılmaya hazır hale geldiğinde iç tasarımı maliyeti daha da arttıracak.

Lüks teknelerin iç tasarımında ortalama metrekare başına 10 bin sterlin harcanır” dedi.

8 güvertesi bulunan 142.6 metre boyunda ve 91.4 metre genişliğindeki yatta 1.8 ton ağırlığındaki bombeli camların kullanıldığı dev bir “sualtı izleme odası” da yer alıyor.

DİREĞİ BIG BEN’DEN DAHA UZUN

Karbon kompozit üç direği bulunan “Sailing Yacht A”nın ana direk boyu 328 ft (100 m).

Daily Mail’de  bu direk boyu “Elizabeth Kulesi” olarak da bilinen Londra simgesi saat kulesi ile karşılaştırılıyor ve “Big Ben’in boyu bile  (96 m)” deniliyor. Bu direğe basılacak ana yelkenin alanı ise 1.767 metrekare.

Pitch kontrollü pervanelere ve hibrid dizel-elektrikli makineleri ile 18 deniz mili seyir hızına sahip süperyat, tam yol ile 24 deniz miline ulaşabiliyor. İçinde görev yapacak 54 personelin ise 20 yolcuya hizmet etmesi planlanıyor.

SÜPER YATLARIN İŞLETME MALİYETİ NE KADAR?

Dailiy Mail gazetesi, ilgili haberinde bu tür süper yatları “su üstünde tutabilmenin” gerektirdiği giderlere de bir göz atmış ve çarpıcı rakamlar sıralamış.

“Rus Oligark Andrey Milnichenko, meslekdaşı Roman Abramoviç ya da BAE Devlet Başkanı El Nahyan’ı kıskandıracak 260 milyon sterlin tutarında bir yatırım yaptı ama ilk maliyet lüks bir gemi sahibi olmanın sadece bir parçasıdır” denilen incelemede yer alan şaşırtıcı maliyetler şöyle:

71 m’lik bir yat için standart yakıt tüketimi yılda yaklaşık 400 bin doları bulur. Bu da saat başına ortalama 500 litrelik tüketim anlamına gelir.

Bağlama ve liman ücretleri için ortalama 350 bin dolar, standart sigorta giderleri için de yaklaşık 240 bin doları gözden çıkartmak gerekiyor. Katma Değer Vergisi (KDV) ise gemi değerinin yüzde 15-25’i demektir.

Bu listeye ayrıca yaklaşık 1 milyon dolar bakım ve onarım giderleri ile personel için yaklaşık 1.4 milyon dolarlık harcamayı daha eklemek gerekiyor.

Leave Your Comment