Şifreyi Yenile

0 TL - 10.000 TL

Gelişmiş Arama

0 TL - 10.000 TL

Your search results
30 Eylül 2018

Dünyanın En Pahalı 8. Yatı, Dilbar 263 Milyon Dolar!

Dilbar’ın sahibi Rus işadamı Alisher Usmanov’dur. Süperyat 2008 yılında inşa edilmiş ve Usmanov yatına vefat eden annesinin ismini vermiştir.Dilbar 20 konuğu ağırlayabilecek şekilde düzenlenmiş ve konuklara 47 mürettebat hizmet etmektedir. Süperyatın bir de helikopter pisti bulunuyor. Ana motor çıkış egzozundaki partikül filtresi, bu konuda yatlardaki bir ilk olarak bilinmektedir.

Dilbar, üretimi tamamlandıktan ve yat sahibine teslim edildikten sonra, geçtiğimiz günlerde Akdeniz’de görüntülenmişti. Süperyat halen Fransız Rivierası ve İtalya sahillerinde görülmeye devam ediyor. Dilbar, üretim sürecinde gizemini korumuş, nerede ise hiç bir bilgisine ulaşılması mümkün olmamıştı.

Alisher Usmanov’a ait olan süperyat, teslim edildikten sonra da ancak sınırlı bilgileri gün ışığına çıkmıştı. Süperyatın kaydı yapıldığında uzunluğunun 156 metre olduğu ve tam ağırlığının 15.917 GT olduğu deklare edildi. 23 metre genişliğinde ve su çizgisi altında 6 metre olduğu ise, yat ile ilgili diğer önemli bilgiler. Dizel elektrik güç ünitesi, bugüne kadar bir yata monte edilmiş en büyük ünite ve yat sahip olduğu motorlar ile 22,5 knot hıza çıkabiliyor. Dilbar‘ın ne kadar büyük bir proje olduğunun anlaşılması için, Lürssen tarafından verilen rakamlarda süperyattaki yüzeylerin 10.000 m²’den daha büyük olduğu, üretiminde kullanılan toplam kablonun uzunluğunun ise 1.100 km’yi bulduğu ifade edildi.

Lürssen tersanesinin yönetici ortağı Peter Lürssen, yat ile ilgili olarak; “Dilbar süperyatının inşasını üstelenmek bizim için büyük bir itibar ve biz bundan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Özellikle de bu projenin süresinin 52 ay olması bizleri daha da fazlasıyla gururlandırıyor. Dilbar gerçekten hem bizim için, hem de süperyat tarihi için olağanüstü bir dönüm noktası oldu.” dedi.

Dilbar‘da 3.800 m² iç alan, yat sahibi ve konukları için Winch Design tarafından tasarlandı. Tasarımcı Andrew Winch süperyat hakkında; “Dilbar benim hayatımın büyük bir parçası oldu. Bu yat benim için gerçekten çok özel. Kültürel olarak eşi yok ve her açıdan inanılmaz seviyede çok detaylı bir çalışma oldu. Yat sahiplerinin her detaydan çok zevk alacaklarına inanıyoruz” diyor.

Kategori: Mega Yatlar

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

  • Gelişmiş Arama

  • Reset Password