loader
MarinaYat
MarinaYat

Dünya’nın En Büyük 6. Yatı, Fulk Al Salamah

  •  23/10/2018
  •  0 Yorum

İtalya’daki Mariotti tersanesinde, 2014 yılında Saffron projesi adı ile üretimine başlanılan Fulk Al Salamah süperyatı sahibine teslim edildi.

Tam uzunluğu net olarak açıklanmamış olmamasına rağmen 159 metre uzunluğunda olduğu iddia edilen Fulk Al Salamah, Umman Kraliyet Ailesine İtalya’daki Mariotti tersanesinde teslim edildi. Yeni süperyat Umman Kraliyet ailesinin sahip olduğu filoda, 155 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük yatları arasında sayılan Al Said’in yanına katıldı.

159 metre uzunluğundaki Fulk Al Salamah’ın, Umman Kraliyet Ailesinin sahip olduğu 136 metre uzunluğundaki Al Salamah süperyatının yerine sipariş edildiği açıklandı. 136 metre uzunluğundaki Al Salamah, 2012 yılında satışa çıkartılmıştı.

Geçtiğimiz hafta sahibine teslim edilen 159 metre uzunluğundaki Fulk Al Salamah, hakkında elimizde pek fazla bilgi bulunmuyor ancak, tersane yeni yatın görsellerini basın ile paylaştı. İlk elde edilen bilgilere göre Fulk Al Salamah; çelik gövdeli, alüminyum üst yapılı ve güvertelerinin tik döşeme ile kaplı olduğu görülüyor.

Süperyatın sahip olduğu diğer özelliklerini ise söyle sıralayabiliriz; iklimlendirme sistemi, güzellik salonu, helikopter pisti, güvertesindeki jakuzi, asansör, sinema salonu, tekne garajı, konferans salonu, spor salonu, kütüphane, masaj salonu…

Bazı kaynaklarda süperyatın uzunluğunun 164 metre olduğuna dair bilgiler bulunmasına rağmen, süperyatın henüz bayraklama işlemi tamamlanmadığından net bir şey söylemek mümkün değil. Süperyatın genişliğinin 28 metre, draftının 6,6 metre olduğu; performansı konusunda ise maksimum hızının 19 knot, seyir hızının ise 15 knot olduğu ileri sürülüyor.

Görseller Fulk Al Salamah süperyatının, Cenova’dan ayrılırken Fraser Gow tarafından çekildi.

Leave Your Comment