loader
MarinaYat
MarinaYat

1931’den Gelen Dünya’nın En Büyük Yelkenlisi – Sea Cloud

  •  23/10/2018
  •  0 Yorum

New Yorklu borsacı ve yatçı Edward Francis Hutton, 1920’de evlendiği Marjorie Merriweather Post’u sahip olduğu üç direkli Hussar teknesi ile yatçılıkla tanıştırdı. Post ve Hutton daha sonra 1931’de dünyanın en büyük yelkenlisini, hatta o dönemin en büyük yatını yaptırdı. Bu yat Sea Cloud, o zamanki adıyla Hussar II’ydi. Cox & Stevens’ın tasarladığı yat, Almanya Kiel’de Friedrich Krupp tarafından inşa edildi. Çift boşandıktan sonra yelkenli, II. Dünya Savaşı sırasında ABD sahil güvenliği için devriye gemisi olarak görev yaptı. 1955 yılında Dominik Cumhuriyeti diktatörü Rafael Trujillo’ya satıldı ve Angelita adını aldı. Diktatör devrilince de Clifford Barbour satın aldı ve adını Antarna olarak değiştirdi.

Gemi, Avrupa ve Karayipler’de, çoğunlukla National Geographic Society’ye bağlı olarak, Hamburg, Almanya’daki Sea Cloud Cruises GmbH firması tarafından işletilen bir yelkenli yolcu gemisi filosunun bir parçası olarak yola çıkıyor. Sea Cloud şu anda dünyanın en eski okyanusa giden yolcu gemisi.

20 Ağustos 2014 sabah saat 05:20, bir yolcu gemisinin güney-kuzey kılavuzlanması için alesta çekildiğinde neyle karşılaşacağımı bilmeden kalkıp 06:00 da Pire/Yunanistan – İstanbul seferini yapan Sea Cloud gemisine katılmak için hazırlandım.

Bir dünya gemi görmeme rağmen ilk defa “Lovely Lady” diyeceğim bir gemiydi. (Sonradan kaptanı da herkes zaten öyle söylüyor diye teyit etti.). Her tarafından kalite ve zerafet akıyordu. 5 dakika kadar gemiyi gezme fırsatı buldum ve içim gitti.

O sarı materyaller, geminin kıvrımları, ahşap işçiliği, personelin hizmet anlayışı, iç döşeme, donanımları bugün gemilerde görülmeyen bir seviyedeydi. (Reklam gibi oldu ama, haftalık 1 kişiliği 10.000 – 20.000 euro arası değişen fiyatlara rağmen geminin komple dolu olması, bu şirketin benim reklamıma reklama ihtiyacı olmadığının bir göstergesidir)

Yaklaşık 60 personel, 60 yolcu alıyor. Yelken işine (Reis dahil) 18 kişi bakıyor. Bu personel (bay-bayan) korsan filmlerindeki gibi direklerde de çalışıp yelkenleri 30 dk da komple açıp, 40 dakikada topluyorlar.

Kıç taraftan bordalara 10 derece kalıncaya kadar rüzgarı kullanabiliyorlar. Öğrendiğim kadarıyla rutin 6-7 knot yapabiliyorlar, geçen sene 9 knot görmüşler, şu anda üzerinde olan kaptanın iyi bir rüzgarda bu gemiyle gördüğü max. sürat 12 knot imiş.

Sea Cloud hakkında daha fazla bilgi için şirketin internet sayfası burada.

Başka bir not: Bu gemi Savarona’mızla çağdaş. İkisi de 1931’de Almanya’da yapılmış. Tabii elin oğlu bakmış, biz de bakmışız…

Leave Your Comment